czwartek, 8 marca 2012

Kolejne rady do wyszkolenia psa

KROK PIERWSZY


Podejdź odpowiednio do psychiki psa – krzyczenie, bicie ani zastraszanie nie pomoże, a sprawi na pewno że pies stanie się agresywny i zamiast słuchać Twoich komend będzie robił Ci na złość lub przestanie reagować na Twoje słowa. Tresura psa to także zmiana mentalności właściciela. Musisz przyjąć na tym etapie iż jest to żywa istota, która też żyje tak samo jak Ty i czuje, tyle że dla niej wszystko jest o wiele „prostsze”. Nie wymagaj od psa kreatywności w malowaniu obrazów – to się nigdy nie stanie.


KROK DRUGI


Unikaj wprowadzania sprzecznych poleceń – rozkazu na siad i na waruj. Pamiętaj, że Twój pies w większości przypadków wybierze sobie „jednego” przewodnika stada w domu i głównie jego będzie słuchał i z nim będzie prowadził interakcję w życiu.


KROK TRZECI


Nie przekarmiaj psa – warto jest wprowadzić mu lekkie ograniczenia – przed szkoleniem pies powinien być głodny. Ponieważ instynkt poszukiwania pożywienia będzie nad nim górował, będzie można na niego wpłynąć np. karmą bądź... pasztetem. Psy uwielbiają pasztet!


KROK CZWARTY


Ponieważ proces trenowania psa jest dość żmudnym zajęciem zajmującym znacznie więcej niż jakakolwiek porada polecamy dodatkowo znalezienie szkoły, która dzięki doświadczeniu pokaże nam wszelkie „ćwiczenia” na żywo. Porównaj kilka szkół i nie kieruj się ceną. W przypadku gdy na dworze stracisz panowanie nad Psem sytuacje które mogą się wydarzyć nie będą przeliczalne na pieniądze. Do większości szkół można przyjść na jedną bądź kilka lekcji pokazowych zanim podejmie się decyzję o podjęciu szkolenia. Weź swojego pupila do samochodu i porównajcie kilka ofert zanim dokonacie wyboru – to tak jak wybierać szkołę dla dziecka, bez odpowiedniego wykształcenia nie będzie ono mogło zdobyć dobrego zawodu.


KROK PIąTY


Odrzuć wszystkie szkoły, które stosują przemoc, wymagają presji fizycznej na zwierzęciu. Do zwykłego przebywania pupila w domu nie jest wymagane „specjalne” szkolenie, o ile nie trzymamy w mieszkaniu niedźwiedzia, co i tak w Polsce jest zakazane.


KROK SZóSTY


Staraj się zrozumieć psa – część rzeczy przyjdzie mu instynktownie do głowy – jeśli pies stoi przy drzwiach i patrzy na klamkę wiadomo, że chce wyjść na dwór. Jeśli podejdzie do Ciebie i zaczyna szczekać cofając się do tyłu, wiadomo że chce żebyś poszedł za nim – takie proste gesty mogą zaoszczędzić Tobie dużo nerwów na psa, który akurat chce uratować Twoje perskie dywany przed jego potrzebami.


KROK SIóDMY



Nawyki żywieniowe psa powinny być kierowane w kierunku nie jedzenia ze stołu. Gdy pies naciska na Ciebie podczas jedzenia, wskakuje przednimi łapami na krawędź stołu, zdejmij go na ziemię, nie krzycz, po prostu go ignoruj. Po pewnym czasie wyrobi się w nim nawyk, że przy stole nic nie dostanie. Istotne to jest szczególnie gdy do mieszkania przyprowadzisz gości i nie chcesz aby pies piszczał, że chce zjeść kawałek ciasta, który jedzą wszyscy.


KROK óSMY


Pod żadnym pozorem nie zamykaj psa w łazience, kuchni ani innym tego typu miejscu, jeśli go nie obserwujesz. Najgorszą karą dla naszego pupila jest oddzielenie go od innych. Jeśli pies uporczywie szczeka, wyprowadź go do łazienki i zamknij drzwi, jednak poczekaj i wypuść go gdy ten tylko przestanie. W ten sposób skojarzy, że szczekanie zupełnie mu się nie opłaca.
KROK DZIEWIąTY
Jeśli pies jest bardzo natarczywy, szaleje po mieszkaniu niczym diabeł wcielony gdy akurat przyszli goście, przypnij mu smycz i trzymaj go przy nodze. Po chwili pies dojdzie do wniosku, że tak naprawdę teraz jest pora na jego odpoczynek i położy się przy nodze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz