Pudel średni - jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji pudli. Zgodnie z kalsyfikacją amerykańską, należy do grupy psów użytkowych.
Rys historyczny
Rasa pudli należy do grupy psów pochodzących od psa pierwotnego Canis familiaris intermedius. Był to pies średniej wielkości, o typowych „psich” cechach. Jego szczątki pochodzące z epoki brązu (ok. 1600 lat p.n.e.) odnaleziono w Szwajcarii, Austii i Czechach W Europie pudle (ang. poodle, barbette) są znane od kilkuset lat. Ich nazwa pochodzi od starogermańskiego słowa "puddeln", co oznacza pluskać się w wodzie. Prawdopodobnie rasa pudli powstała w XV w, gdyż wtedy powstały jego pierwsze wizerunki w sztuce. Nie jest jasno sprecyzowane, który z trzech krajów - Francja, Niemcy czy Hiszpania, jest ojczyzną rasy.

Przełom XVIII i XIX wieku okazał się wielkim odkryciem dla miłośników psów w Europie zachodniej. W latach tych zapoczątkowano nowy sport kynologiczny, polegający na pokazie użytkowania, wystawie psów rasowych, podczas których oceniano zgodność z wzorcem i piękno pokroju rasy. W dodatku okres ten zainicjował zakładanie wielkich hodowli, systematyzacje ras. Od samego początku pudle występowały jako uformowana rasa w trzech odmianach wielkości. W 1886 r. w Anglii powstał Pierwszy Klub Pudli. Kolejne otwarto m.in. w Niemczech (1893 r.) i Francji (1922). Cesarsko-Galicyjskie Towarzystwo Gospodarcze zapoczątkowało sport wystawienniczy i tworzenie organizacji kynologicznych w Polsce dopiero po II połowie XIX w.
Po I Wojnie Światowej i odzyskaniu niepodległości powstały zrzeszenia kynologiczne. Hodowcy i miłośnicy rasy- pudel, zrzeszeni byli w Polskim Związku Hodowców Psów Rasowych w Warszawie. W literaturze i czasopismach kynologicznych tamtego okresu uznawano pudle za rasę zasiedziałą, zadomowioną i tak powszechną, że nikt tego stanu specjalnie nie akcentował. II Wojna Światowa przerwała działalność polskiej kynologii. W dodatku podczas wojny prawie wszystkie jego dokumenty zostały zniszczone. Po skończeniu wojny, choć w trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej kraju, kilka osób powoli zaczęło reaktywować związek kynologiczny. W 1948 roku powstały pierwsze oddziały Związku w Warszawie,Poznaniu, Wrocławiu, Inowrocławiu, Katowicach i Bydgoszczy oraz ukazał się pierwszy numer "Psa". II Wojna Światowa przyniosła wielkie spustoszenie w rasie. Z biegiem czasu liczba pudli wzrastała.
W Warszawie zaprzyjaźniona grupa ludzi m.in. K. Kułakowska, W. Sarnecka, A Rakoczy, państwo Kierstowie, Kulikowscy, Piotrowscy, Michałowscy doszli do wniosku, że należy rozpowszechnić rasę pudla. Zaczęto je popularyzować jako idealnego psa domowego, łatwego w hodowli i wychowaniu o niepowtarzalnym uroku i wspaniałym charakterze, niosącym radość, ukojenie, wierność i wszystko, co może dać człowiekowi obcowanie z psem. Nie było to łatwe zadanie. W tamtych czasach psy były hodowane wyłącznie z przeznaczeniem obronnym lub myśliwskim. Pudel zaś dostrzegany był jedynie za psiego panicza, z którym nie chciano się pokazywać. Zanikło wtedy pierwotne przeznaczenie tej rasy. Pudle u początku swego istnienia były wyspecjalizowanymi psami myśliwskimi do polowań wodnych. W 1954 roku również w Warszawie powstała sekcja "pudla i chow-chow", której celem było skupienie miłośników ras. Udzielono wtedy wskazówek, dotyczących żywienia, wychowania, pielęgnacji. Ponadto zorganizowano pokazy rasy i kursy strzyżenia psa. Dwa lata później (1956 r.) po raz pierwszy wydano bezpłatnie rozdawane broszurki pt. Pudel - wzorzec i pielęgnacja. Pierwsza Specjalna Wystawa Pudli odbyła się 20 XI 1960 roku. Pudle stawały się coraz bardziej znaną i lubianą rasą, pozyskującą wielu sympatyków i miłośników.
Obecnie w Polsce jest mało hodowli pudli, ale znajdują się one głównie w rękach pasjonatów. Prowadzone są na wysokim, światowym poziomie, co potwierdzają tytuły Zwycięzców Wystaw Międzynarodowych, Zwycięzców Grup i Best In Show oraz sięganie po najwyższe tytuły i lokaty na Wystawach Światowych i Europejskich. Dodatkowo rasa pudli ma osiągnięcia na polu zawodów kynologicznych.
Użytkowość
Pudle u początku swego istnienia były wyspecjalizowanymi psami myśliwskimi do polowań wodnych. Zbyt gęste włosy pudla podczas pływania nasiąkały wodą, przez co trudno było się psu poruszać. Wymyślono więc fryzurę w której włosy chroniły tylko najważniejsze części ciała (płuca, stawy, nerki, głowę oraz pozostawiono 'kitkę' na ogonie, aby pies był widoczny gdy nurkuje). Obecnie są to typowe psy do towarzystwa.
Cechy charakteru i usposobienia
Do najczęściej wymienianych cech charakterystycznych pudli można zaliczyć:
inteligencję,
czujność, ale nie agresywność,
radosny sposób bycia,
wierność,
oddanie właścicielowi,
otwartość.
Ponadto:
posiadają niezwykłe zdolności uczenia się,
źle reagują na długą nieobecności domowników,
oddane właścicielowi,
często podlegają nastrojom właściciela,
podporządkowują się oczekiwaniom właściciela,
nieustannie domagają się pieszczot i czułych słówek,
mało szczekliwe,
w stosunku do obcych zachowują się obojętnie,
lubią spacery, lecz nie mają skłonności do uciekania,
długie lata są pełne werwy i zawsze skore do zabawy,
łatwo przystosowują się do nowych warunków,
harmonijnie zbudowane, sprawiające wrażenie eleganckich i dumnych.
Szata i umaszczenie
Szata pudli jest gęsta, wełnista, kędzierzawa tworząca po rozczesaniu runo jednolite na całym ciele. Umaszczenie pudli powinno być jednolite, bez łat czy plam. Można wyróżnić pięć rodzajów umaszczenia pudli:
- biały,
- czarny,
- brązowy - czysty, dość ciemny, jednolity i ciepły odcień, który nie może przechodzić w kolor beżowy ani jaśniejsze kolory. Maść nie może również zbliżać się do czystej czerni, tzn. nie może być przesadnie ciemnobrązowa lub ciemno purpurowa,
- srebrny - nie może przechodzić w czerń lub biel,
- morelowy (apricot) musi być jednolity. Nie może być zbliżony do koloru beżowego lub kremowego, ani rudego, kasztanowego, brązowego lub ich odcieni.
Należy zwrócić szczególna uwagę na fakt, że włosy (nie sierść!) pudli nie wypadają, ani nie linieją. Należy je zatem co jakiś czas czesać i strzyc. W dodatku włos jest odporny na zabrudzenia i nie powoduje wydzielania się psiego zapachu.
Zdrowie i pielęgnacja

Czarny

Biały

Dobrze piszesz
OdpowiedzUsuńAkurat pudelka nigdy nie miałam, więc nie wiem jaki jest on w utrzymaniu. Myślę, że specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji psów https://sklep.germapol.pl/pl/kosmetyki-rozne_perfumymają na pewno zastosowanie.
OdpowiedzUsuń